Obraz potrafi wyrazić więcej niż tysiąc słów – wiedzą o tym niemal wszyscy, a szczególnie marketingowcy. Dlatego istotne jest, by zarówno treści na stronach, blogach firmowych czy w mediach społecznościowych uatrakcyjnić dodatkową grafiką. Mogą to być zarówno obrazy wykonane od podstaw, zdjęcia czy infografiki. Aby stworzyć te treści, konieczne jest użycie odpowiednich narzędzi. Jakie są najlepsze darmowe programy graficzne, które ułatwią pracę każdego marketingowca?
Canva
To prawdopodobnie jeden z najbardziej popularnych programów, który wspomaga proces twórczy. Cechy, które wyróżniają to narzędzie, to przede wszystkim niezwykle intuicyjny interfejs, przez co stworzenie grafiki w tym programie to niezwykle łatwe zadanie.
Oprócz tego warto wspomnieć, że Canva obsługiwana jest z poziomu przeglądarki i nie jest wymagana instalacja jakichkolwiek programów. Wystarczy jedynie założyć darmowe konto, obejrzeć krótki poradnik, który tłumaczy podstawy obsługi, a następnie rozpocząć projektowanie.
Canva umożliwia wybór z kilkunastu gotowych szablonów, które posiadają odpowiednie wymiary, tak aby szybko można było stworzyć projekt do różnych celów – np. zdjęcie w tle na Facebooku.
Każdy z dostępnych w narzędziu gotowych projektów można dowolnie edytować, aby dopasować go do swoich potrzeb.
Canva jest dostępna za darmo (wymagana jest jedynie rejestracja), a w bezpłatnym planie użytkownicy zyskują dostęp do bardzo wielu funkcji oraz sporej bazy obrazów i projektów. Płatne szablony są odpowiednio oznaczone znakiem „$”:
W razie konieczności można je wykupić, bądź pobrać wersję roboczą projektu z naniesionym znakiem wodnym:
Pictochart
Kolejny darmowy program graficzny, który nie wymaga instalacji. Pictochart – w przeciwieństwie do Canva – skupia się na tworzeniu infografik lub prezentacji.
Gotowe projekty mogą być w całości modyfikowane. Program ten umożliwia także dodawania elementów interaktywnych, takich jak odnośniki czy filmy, a także posiada rozbudowane narzędzie służące do tworzenia wykresów i map.
Pixlr
W przeciwieństwie do wcześniej opisanych narzędzi, Pixlr oferuje bardziej rozbudowane funkcje, porównywalne do programów takich jak np. Photoshop, służące do edycji grafik czy zdjęć.
Narzędzie ponownie nie wymaga instalacji – działa w przeglądarce – i pozwala nie tylko na podstawowe działania na obrazie, takie jak zmiana rozmiaru, kadrowanie, dostosowanie nasycenia, jasności oraz kontrastu, ale także posiada o wiele bardziej zaawansowane funkcje, np:
- praca na warstwach;
- nakładanie na obraz filtrów;
- dokładne zaznaczanie wybranych fragmentów;
- usuwanie efektu „czerwonych oczu” ze zdjęcia.
Pixlr nie wymaga rejestracji (umożliwia ona jedynie zapisywanie plików w „chmurze”) i dostępny jest między innymi w języku polskim.
Zdjęcia Google i inne aplikacje mobilne
Coraz częściej zdjęcia wykonuje się telefonem komórkowym i bardzo często są one przechowywane wyłącznie w pamięci urządzenia. W celu prostej edycji obrazów, można wykorzystać także aplikacje mobilne.
Niezależnie od systemu operacyjnego – Android lub iOS – producent każdego z nich udostępnia wstępnie zainstalowane narzędzie, dzięki którym można szybko zmienić rozmiar lub dodać różne efekty do zdjęcia. Obraz taki może być następnie opublikowany w mediach społecznościowych bezpośrednio z telefonu komórkowego.
Na przykładzie Zdjęć Google – wystarczy otworzyć dowolną zapisaną na telefonie grafikę (fotografię lub obraz), a następnie wybrać narzędzie edycji (ołówek). Umożliwia ono nałożenie różnych filtrów kolorystycznych, lub dopasowanie parametrów takich jak jasność oraz kontrast własnoręcznie:
Zdjęcia Google pozwalają także na kadrowanie fotografii oraz wybór proporcji:
Program jest dostępny za darmo dla użytkowników systemu Android. Podobne narzędzie udostępnione zostało na urządzeniach firmy Apple.
Imageresize.org
Czasem konieczna jest jedynie zmiana rozmiaru zdjęcia lub grafiki – aby móc ją wysłać w wiadomości e-mail lub dopasować do wpisu w mediach społecznościowych. Strona imageresize.org umożliwia szybką zmianę rozmiaru lub wykadrowanie obrazu. Wystarczy wybrać z komputera interesującą nas grafikę, a następnie wybrać odpowiednie opcje. Strona pozwala zapisać poddany edycji obraz w formacie .JPG lub .PNG.
Darmowe programy graficzne
Wiele osób wychodzi z założenia, że aby stworzyć atrakcyjną kreacje wizualną, konieczne jest użycie profesjonalnych – płatnych – narzędzi, takich jak np. Photoshop. Nie da się ukryć, że program oferowany przez firmę Adobe jest niezwykle pomocny przy tworzeniu lub edytowaniu grafiki czy zdjęć. Jednak dla początkujących użytkowników mnogość dostępnych w nim funkcji może być odstraszająca, a przecież nie ze wszystkich zaawansowanych narzędzi trzeba korzystać, tworząc proste projekty.
Dlatego najpierw warto poszukać w internecie darmowych, o wiele łatwiejszych w obsłudze odpowiedników Photoshopa. Dzięki nim będzie można bardzo szybko stworzyć zaskakująco efektowne grafiki, które urozmaicą każdy wpis lub post w mediach społecznościowych, albo szybko dokonać poprawek w zdjęciach. Darmowe programy graficzne niewiele ustępują swoim płatnym odpowiednikom.
Kilka z tych serwisów nie znałem. Dzięki za ten artykuł 😉
Dodam od siebie nowość https://crello.com chociaż jeszcze nie przetestowałam to wydaję się być intuicyjny. Interfejs bardzo przypomina canve 🙂
Paint.NET też się nada 🙂
Bardzo przydatny artykuł. Tego szukałam 🙂