Posiadając swoją stronę internetową lub blog, staramy się zapełnić te miejsca jak najlepszymi treściami. Często same teksty to zdecydowanie za mało, gdyż ściana literek niekoniecznie przykuwa uwagę odwiedzającego. Należy więc postarać się o uatrakcyjnienie wpisów ciekawymi zdjęciami lub grafikami. Skąd je brać? Żartobliwie można odpowiedzieć, że każdy z nas ma dostęp do wyszukiwarki Google, a tam znaleźć można wszystko. Wystarczy najlepsze grafiki pobrać, a następnie umieścić we wpisie. Czy faktycznie znajdowanie zdjęć lub innych obrazów na stronę jest aż tak łatwe?

 

Prawa autorskie

Niestety – odpowiedź jest przecząca. Wyszukiwarka Google, a konkretnie Google Grafika, jedynie indeksuje wszystkie obrazy, jakie znajdują jej „roboty”. To, że znajdziemy przy pomocy wyszukiwarki zdjęcie nie oznacza więc, że możemy je zwyczajnie pobrać i używać bez konsekwencji, gdyż objęte jest ono prawami autorskimi – jest czyjąś pracą, którą bez zgody autora nie można wykorzystać w innym miejscu.

Istnieje jednak pojęcie licencji, która określa, na jakich zasadach można korzystać z treści znalezionych w sieci. Licencja Creative Commons – bo tak dokładnie się ona nazywa – dzieli się na kilka podlicencji:

Warto pamiętać, że przedstawione licencje mogą być łączone.

 

Narzędzia w Google Grafika

Jeśli zatem chcemy wykorzystać grafikę czy zdjęcie odnalezione w wyszukiwarce, powinniśmy najpierw wejść na stronę, na której zostało ono umieszczone i zapoznać się z licencją, która została do treści przypisana. Jej brak oznacza, że nie możemy legalnie (bez zgody autora) korzystać ze znalezionego zdjęcia. Google jednak posiada specjalne narzędzie, która pozwala już na etapie wyszukiwarki filtrować wyniki pod kątem przydzielonej do zdjęcia licencji.

Wystarczy w wyszukiwarce Google Grafika wybrać opcję Narzędzia, a następnie z rozwijanej listy Prawa do użytkowania wybrać interesującą nasz pozycję.

google-grafika-wyszukiwanie-licencja

 

W ten sposób mamy o wiele większą pewność, że dany obraz będzie można bez przeszkód skopiować i umieścić na naszej stronie.

Można również korzystać z tak zwanym banków zdjęć, czyli stron, które gromadzą różnego rodzaju grafiki czy fotografie, które bez przeszkód można wykorzystać do różnych celów. Zdecydowana większość takich banków jest płatna, jednak przy odrobinie cierpliwości znaleźć można też witryny oferujące treści zupełnie za darmo.

Jedna odpowiedź

  1. Interesujący artykuł, bardzo wiele osób jest dalej nieświadomych, że istnieje coś takiego jak prawa autorskie do grafik i wykazuje się sporą nonszalancją w wykorzystywaniu wszystkiego, co znajdzie w sieci. Dobrze, że powstają takie artykuły, nie mniej jednak brakuje mi tu listy darmowych banków zdjęć. Ponieważ w Google grafice niezwykle Ciężko trafić na materiały nieeksploatowane wszędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *