Video marketing, będący jednym z elementów strategii marketingowej, staje się coraz bardziej popularny. Na czym polega promocja przy pomocy treści wideo, jak przygotować się do wdrożenia tej strategii oraz jakie niesie ze sobą ona korzyści i wyzwania?

 

Czym jest video marketing?

Treści wizualne o wiele bardziej trafiają do świadomości odbiorców – dotyczy to w szczególności obrazów statycznych (zdjęć, grafik, wykresów, infografik), ale także obrazów ruchomych – czyli filmów. Wykorzystanie takich materiałów w treściach na stronie internetowej, w newsletterach czy wpisach w mediach społecznościowych podnosi nie tylko ich atrakcyjność, ale także efektywność.

Video marketing, to strategia reklamowa, której cele realizuje się przy pomocy treści filmowych. Jest to jednak zbyt ogólna definicja. Aby ująć ten temat bardziej szczegółowo, należy powiedzieć, że video marketing to działania w wielu kanałach, które w długofalowej perspektywie powodują budowanie wśród odbiorców wizerunku marki, wykorzystując przy tym tworzone specjalnie w tym celu treści wideo.

 

Jak działa video marketing?

Powyższa definicja odpowiada też na pytanie, w jaki sposób działa strategia video marketingu. Tworzone przez firmę filmy służą promocji marki, zwiększaniu świadomości o jej produktach czy usługach, a także angażują odbiorców do działania. Aby jednak móc czerpać z tej strategii korzyści, należy odpowiednio przygotować się do jej wdrożenia. W jaki sposób?

Czytaj także „Dlaczego nie warto oszczędzać na zaproszeniach ślubnych”

Określenie budżetu

Video marketing, w przeciwieństwie do np. content marketingu, wymaga zainwestowania odpowiednich funduszy, aby tworzone treści były jak najbardziej efektywne. Jeśli firma sama planuje rozpocząć działania video marketingowe, dobrym pomysłem jest wyznaczenie osobnego miejsca do nagrywania filmów. Studio – w zależności od tego jak profesjonalne treści firma planuje tworzyć – powinno być odpowiednio zaopatrzone w kamery, aparaty, lampy, mikrofony i inne akcesoria.

Samo nagranie wideo to jednak dopiero początek – ważne jest też wyznaczenie, bądź zatrudnienia osoby, która czuwać będzie nad procesem tworzenia filmu (reżyserem) oraz montażysty, którego zadaniem będzie złożenie nagranych materiałów w jeden spójny film.

Montaż wiąże się także z koniecznością posiadania odpowiednio wydajnego komputera (stacji roboczej) oraz profesjonalnego oprogramowania.

 

Opracowanie strategii

Kolejnym krokiem, który należy podjąć decydując się na wykorzystanie video marketingu, jest ustalenie strategii. A dokładniej – komunikatu jaki marka chce przekazać odbiorcom. Przydatne będzie zatem spotkanie z osobami, które w firmie są odpowiedzialne za dany produkt czy usługę i przeprowadzenie „burzy mózgów”. Jej efektem powinno być opracowanie historii, która przekazana będzie w nagrywanych filmach oraz sposób, w jaki będzie ona przedstawiona.

Oprócz samego komunikatu ważne jest zaplanowanie tego, w jaki sposób ma on przyciągać uwagę widzów, skłonić ich do zaangażowania się w obejrzane treści.

 

Publikacja i promocja

Kiedy film promocyjny będzie nagrany oraz zmontowany, przychodzi pora na jego publikacje. Gdzie? Głównym miejscem, w którym powinno znaleźć się wideo, jest YouTube, czyli platforma, która skupia się wyłącznie na treściach filmowych. Zapewnia ona nie tylko właściwe narzędzia do publikowania, ale także obecność filmu na YouTube zwiększa szanse, że trafi on do większej grupy odbiorców – odnośniki do wideo wyświetlane są także w wyszukiwarce Google.

Warto dodać, że dodanie treści wideo na YouTube wiąże się także z koniecznością konsekwentnego prowadzenia kanału w tym serwisie – dodaniem grafik, odpowiadaniem na wiadomości czy komentarze widzów.

Wcześniejsze opublikowanie wideo w serwisie YouTube, umożliwia udostępnienie odnośnika do filmu w pozostałych miejscach, takich jak strona internetowa firmy, blog czy newsletter.

Oprócz tego dobrym miejscem do publikacji treści stworzonych w ramach video marketingu są media społecznościowe, na których obecna jest marka.

Kiedy film znajdzie się już w sieci, ważnym elementem jest także jego promocja. Dzięki niej wideo trafić może do bardzo dużej grupy odbiorców, a co za tym idzie – zwiększa się jego efektywność oraz spełnia on swoje podstawowe cele (zwiększenie widoczności i świadomości marki).

 

Korzyści z wdrożenia strategii video marketingu

Działania marketingowe oparte o treści wideo wymagają sporego nakładu pracy oraz funduszy. Czy trud włożony we wdrożenie strategii video marketingowej przynosi realne korzyści? Zdecydowanie!

Przede wszystkim treści wideo pozwalają zbudować zaufanie do marki. Filmy pomagają nawiązać kontakt z odbiorcami, pokazać im jaka naprawdę jest dana firma, potwierdzić jej wiarygodność.

Treści wideo zwiększają też widoczność marki w sieci. W jaki sposób? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że publikując film w serwisie YouTube można nadać mu tytuł, dodać opis czy słowa kluczowe. Wszystko to wpływa na jego pozycjonowanie – nie tylko na samym YouTube, ale także w wyszukiwarce Google (do której to należy wspomniany przed chwilą serwis).

Więcej o pozycjonowaniu filmów na YouTube można przeczytać w tym artykule.

Komunikat, który firma chce przekazać odbiorcom, uzupełniony o dodatkowe treści wizualne ma także większą szanse na bycie zapamiętanym. W sytuacjach, w których daną historię trudno przekazać za pomocą słów (np. w artykule na blogu), idealnym rozwiązaniem staje się pokazanie jej w formie wideo. Nie tylko stanie się ona o wiele bardziej atrakcyjna, ale też lepiej trafi do świadomości odbiorców. Dodatkowo za pomocą wideo można skuteczniej oddziaływać na emocje.

Obecnie coraz mniej osób ma czas na przeczytanie długiego wpisu na blogu, czy też przeczytanie opisu produktu. Dzięki wideo można natomiast przedstawić więcej informacji w o wiele krótszym czasie.

 

Najpoważniejsze wyzwana podczas wdrażania strategii video marketingu

To, co najczęściej blokuje firmy przed rozpoczęciem działań promocyjnych wykorzystujących treści wideo, jest przede wszystkim koszt. Jak wspomniano wcześniej – należy zaopatrzyć się w szereg urządzeń, programów i odpowiednich pracowników, czego efektem będą wysokiej jakości filmy.

Oczywiście możliwe jest nagranie wideo za pomocą telefonu komórkowego i zmontowanie go samodzielnie w darmowym programie, jednak ucierpi na tym jakość – a to natychmiast zostanie zauważone przez odbiorców, od lat przyzwyczajanych przez firmy do odpowiednich standardów wideo. Wszystko jednak w dużej mierze zależy od grupy odbiorczej – w niektórych przypadkach szybki, nieprofesjonalny montaż okaże się skuteczny. Amatorskie podejście do tworzenia filmu w przypadku sklepu internetowego nie jest jednak zalecane.

Jeszcze większym wyzwaniem jest natomiast wymyślenie dobrego pomysłu. To właśnie ciekawe filmy sprawiają, że odbiorcy chętnie je oglądają, dzielą się nimi ze znajomymi, czy opowiadają o nich podczas rozmów. Wszystko to pomaga zwiększyć świadomość o marcezupełnie za darmo!

Ważne jest zatem, aby osoba odpowiedzialna za wdrażanie strategii video marketingu potrafiła dokonać właściwe analizy grupy odbiorczej, aby dowiedzieć się co ją interesuje, jakie są jej najczęstsze problemy i właśnie takie treści wideo im dostarczać.

 

Przykłady video marketingu

Jakie rodzaje treści można dostarczyć odbiorcom w ramach działań marketingowych prowadzonych poprzez video marketing?

  • Blog w formie wideo – format niezwykle popularny wśród użytkowników YouTube, ale także chętnie wykorzystywany przez firmy. Za jego pomocą można nawiązać kontakt z odbiorcami, zyskać ich zaufanie, a przy okazji skutecznie wypromować markę;
  • Poradniki – to jeden z najchętniej oglądanych rodzajów wideo, który skutecznie może tworzyć również firma. Filmy instruktażowe to doskonały sposób na przedstawienie problemów, z którymi najczęściej spotykają się odbiorcy oraz na pokazanie ich rozwiązania. Buduje to nie tylko świadomość marki jako eksperta w danej dziedzinie, ale także zwiększa zainteresowanie produktami lub usługami, które oferuje;
  • Webinary – czyli inaczej szkolenia online w formie wideo. Kursy prowadzone w ten sposób nie tylko ułatwiają odbiorcom zdobycie wiedzy, ale także pozwalają firmie która je organizuje na bezpośrednie nawiązanie kontaktu z widzami – poprzez np. pytania zadawane na czacie. Ten format wideo również sprawia, że marka w oczach odbiorców jawi się jako ekspert w danym temacie;
  • Recenzje i polecenia – klienci sklepów internetowych zanim zdecydują się na zakup produktu, bardzo często najpierw szukają wszelkich możliwych informacji na jego temat. Pomocne w tym przypadku są właśnie filmy, które opisują konkretny przedmiot – pokazują jego działanie w rzeczywistości, testują wszystkie jego możliwości lub porównują do innych produktów z oferty. Ciekawym pomysłem są także filmy w formie „unboxingu”, czyli pokazujące proces rozpakowywania. Dzięki temu potencjalny klient będzie mógł dowiedzieć się, jaka jest zawartość pudełka i jakie dodatkowe elementy znajdują się w opakowaniu.

 

7 odpowiedzi

    1. Hej, to wszystko zależy od rodzaju filmu. Te reklamowe dziś to widełki od 8,000 zł netto, wizerunkowe przekraczają kwotę pieciocyfrową. Dobrym rozwiązaniem na tworzenie treści video jest długoterminowa współpraca z agencją lub bezpośrednio (chcąc ograniczyć koszty) z grupą filmową.

  1. Prawda jest taka, że dobrze wykorzystany video marketing potrafi zdziałać cuda. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Można informować klienta o usługach/produktach, można wzruszyć/rozbawić, żeby zbudować dobry wizerunek firmy. Opcji jest bardzo dużo 🙂

  2. Nie miałem pojęcia że wideo można tak wykorzystać na swoją korzyść. Będę musiał to rozważyć, czy na dłuższą metę taki marketing jest opłacalny 🙂

  3. Zajmuję się tematem E-Commerce w różnych sklepach internetowych moich klientów, i faktycznie forma video marketingu na takich portalach jak Youtube, DailyMotion czy Vimeo daje realną korzyść. W przyszłości myślę, że będzie się to rozwijać

  4. Odkąd się zacząłem zajmować marketingiem, również e-commerce to jedną z rzeczy, które mocno doceniłem był właśnie wideo marketing, do tej pory znałem głównie ze słyszenia ewentualnie krótkich artykułów maagazynów typu online marketing, czy blogów 😉 super materiał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *