Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, po którego ukończeniu możemy posługiwać się tytułem ratownika, to rozbudowane, profesjonalne szkolenie, które skupia się na wielu różnych aspektach ratownictwa. Zanim jednak będziemy umieć ratować ludzkie życie, musimy zdać egzamin. Jak wyglądają testy na KPP? Sprawdźmy!
Baza pytań KPP: kto układa pytania? Kiedy test uznaje się za zaliczony?
Nie brakuje osób, które twierdzą, że pytania, dzięki którym można uzyskać certyfikat KPP, są układane przez jednostki szkoleniowe. Nie jest to zgodne z prawdą. Baza (która na dziś dzień liczy sobie ponad 250 pytań) powstaje w Ministerstwie Zdrowia.
W praktyce oznacza to, że wszystkie firmy, które skupiają się na szkoleniu przyszłych ratowników, muszą przygotować ich do egzaminu w taki sposób, by ci byli w stanie odpowiedzieć na 27 z 30 losowo wybieranych pytań, jakie przygotowało ministerstwo. Jedną z takich firm jest np. Centrum Ratownictwa oferujące kurs KPP.
Egzamin porusza wiele różnych kwestii, które są związane z ratownictwem. Można tam znaleźć zarówno bardzo proste pytania, z którymi każdy z nas bez trudu powinien sobie poradzić, jak i takie, które wymagają już pewnej wiedzy. Nie warto zdawać się tutaj na przypadek. Lepiej wybrać jednostkę, która kładzie odpowiednio duży nacisk na zajęcia praktyczne.
Warto tu wskazać na Centrum Ratownictwa. Kurs trwa aż 66 godzin, z czego 41 przeznaczono na zajęcia praktyczne, a 25 na blok skupiający się na teorii. Niektóre wykłady prowadzone są online, jednak kluczowe są zajęcia na miejscu, z wykładowcami. Odbywają się one w większości dużych miast w Polsce. Można tu wskazać m.in. na Katowice, Wrocław, Kraków, Łódź czy Bydgoszcz.
W jaki sposób można zapoznać się z pytaniami egzaminacyjnymi na KPP?
Lista ma charakter jawny. Najlepsze jednostki szkoleniowe oferują nawet dedykowane aplikacje, gdzie można zapoznać się ze wszystkimi pytaniami. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy wybrana firma daje nam też dostęp do symulatora egzaminu w wersji elektronicznej.
Ciekawym sposobem na poszerzenie wiedzy o KPP jest aplikacja Ratownik. Można ją pobrać zarówno na urządzenia z Androidem, jak i na iOS od Apple. Poza pytaniami, symulatorem egzaminu i bazą wiedzy (na przykład o AED czy pierwszej pomocy pediatrycznej) znajdziemy tam też mapę RescueNet, gdzie każdy może dodać i znaleźć informacje o defibrylatorach w swojej okolicy. Niedawno pojawiła się też możliwość oznaczania punktów pomocy dla broniącej się przed Rosją Ukrainy.
Co jeszcze warto wiedzieć o KPP?
Warto zwrócić uwagę na to, że cena kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy nie jest wysoka. Jest ona zbliżona do 1200 złotych. Najlepsze firmy działające w tym obszarze rynku pozwalają też na płatności ratalne oraz kuszą atrakcyjnymi zniżkami. W Centrum Ratownictwa, za drugą osobę, która dołączy do szkolenia z naszej rekomendacji, uzyskamy 300 złotych rabatu.
Osoby zainteresowane kwalifikowaną pierwszą pomocą powinny też zdawać sobie sprawę z tego, że zdany egzamin teoretyczny to nie wszystko. Ministerstwo Zdrowia bardzo dokładnie określiło, że do uzyskania tytułu ratownika trzeba też zdać część praktyczną.
Zadania, z jakich składa się taki egzamin, wymieniono w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz.U.2021, poz. 411). Uczestnicy są oceniani przez trzyosobową komisję. Jeśli podjęto odpowiednie działania, by uratować lub zabezpieczyć poszkodowanego, uzyskujemy tytuł ratownika, którym możemy posługiwać się przez trzy lata. Po tym czasie można przejść recertyfikację, czyli ponownie podejść do egzaminu.