Istnieje wiele platform, na których można założyć blog za darmo. Jedną z nich jest WordPress, który zdobywa ogromną popularność nie tylko dlatego, że udostępniony jest całkowicie za darmo, ale głównie dlatego, że istnieje do niego spora liczba rozszerzeń, które znacznie rozszerzają możliwości tej platformy. Oto darmowe wtyczki do WordPressa, dzięki którym prowadzenie bloga stanie się o wiele łatwiejsze!

 

Jak instalować wtyczki do WordPressa?

Jeśli posiadamy jakąkolwiek stronę na platformie Wordress i chcemy rozszerzyć jej możliwości, warto na początku dowiedzieć się, w jaki sposób instalować wtyczki.

Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego WordPress, w celu wyszukania interesującej nas wtyczki należy wybrać z menu po lewej stronie zakładkę „Wtyczki”, a następnie „Dodaj nową”:

jak-instalowac-wtyczki-min

 

Uruchomiona zostanie wyszukiwarka dodatków do WordPressa – wystarczy wpisać nazwę wybranej wtyczki, a następnie kliknąć przycisk „Zainstaluj teraz”:

dodawanie wtyczki do wordpressa

 

Po zainstalowaniu należy jeszcze włączyć wtyczkę – można to zrobić na dwa sposoby:

  • na ekranie wyszukiwarki, po zainstalowaniu dodatku

wtyczka-instalowanie-i-wlaczanie

 

  • w zakładce „Zainstalowane wtyczki”

wlaczanie-wtyczek

 

Istnieje jeszcze możliwość ręcznego dodawania wtyczek z innych źródeł (poprzez kopiowanie plików na serwer), jednak powyższa metoda jest zdecydowanie łatwiejsza oraz gwarantuje większe bezpieczeństwo.

 

Przydatne wtyczki do WordPressa dla blogerów

Spośród wielu rozszerzeń dla WordPressa, zdecydowaliśmy się wybrać kilka takich, które z pewnością zwiększą efektywność pracy nad każdą stroną, a w szczególności przydatne będą dla osób, które prowadzą własny blog lub zajmują się wdrażaniem strategii content marketingowej.

 

Yoast SEO

Wtyczka ta została już omówiona na łamach emarketing.pl w artykule na temat kanibalizacji słów kluczowych. Jak zostało wspomniane w tekście – wtyczka pomaga pisać artykuły zgodne z zasadami SEO. Dodatek informuje między innymi o tym jak długi jest nasz tekst, ile razy występuje w nim wskazana fraza kluczowa, jakie linki zawarte są w treści, a także podpowiada czy obrazki mają „opis alternatywny”.

Oprócz tego Yoast SEO pozwala na łatwą edycję metatagów, dzięki którym mamy kontrolę nad tym, jak link do artykuły będzie wyświetlany w wyszukiwarce oraz w mediach społecznościowych.

 

JetPack

Wtyczka ta wprowadza bardzo wiele funkcjonalności, zatem jej instalacja jest wskazana każdej osobie, która dopiero co założyła nową stronę na platformie WordPress. Co dokładnie oferuje?

  • statystyki witryny;
  • ułatwione udostępnianie treści w mediach społecznościowych;
  • tworzenie kopii zapasowych oraz inne zabezpieczenia strony;
  • dodatkowe możliwości formatowania tekstu;
  • formularze kontaktowe.

Część opcji dostępna jest w wersji płatnej wtyczki, jednak oferowane bezpłatnie możliwości są w zupełności wystarczające.

 

Akismet

Dzięki tej wtyczce można zabezpieczyć stronę przed nachalnymi, spamerskimi komentarzami. Oprócz tego, że Akismet skanuje każdy nowy komentarz na stronie i usuwa te, które przypominają spam, wtyczka wyświetla też dokładne informacje na temat tego, gdzie dokładnie prowadzi każdy link zamieszczony w komentarzu.

 

Smush Image

Częstym problemem wielu stron – a w szczególności blogów – jest nadmiar niezoptymalizowanych zdjęć oraz grafik. Treści takie skutecznie zmniejszają szybkość wczytywania witryny, a to może skutecznie zniechęcić użytkowników do odwiedzin.

Istnieją sposoby na to, aby samemu przygotować zdjęcia do publikacji na stronie, jednak o wiele lepszą i szybszą metodą jest skorzystanie z wtyczki Smush Image. Zasada jej działania jest prosta – każdy plik graficzny przed dodaniem do treści artykułu jest poddawany kompresji, tak aby ograniczyć jego rozmiar, jednak bez wyraźnej utraty jakości. Podobnie dzieje się z wszystkimi już dodanymi do biblioteki zdjęciami.

 

Public Post Preview

Niewielka wtyczka, która pozwala przesłać odnośnik do napisanego artykułu bez konieczności jego publikacji. Co ważne – odbiorca będzie mógł zobaczyć gotowy materiał, w takiej formie, w jakiej będzie on widoczny po opublikowaniu. Opcja ta przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy pokazać artykuł osobie, która nie ma praw administratora lub autora na naszej platformie WordPress.

Wtyczka pozwala wygenerować prywatny link do artykułu i co istotne – jest on „ważny” przez 48 godzin. W każdej chwili odnośnik może też zostać usunięty.

wtyczka-link-prywatny

 

Tiny MCE Advanced

Domyślny edytor tekstu na WordPressie nie zachwyca oferowanymi możliwościami. Dlaczego istnieje wiele wtyczek, która umożliwiają o wiele bardziej zaawansowane formatowanie tekstu. Dodatek Tiny MCE Advanced to między innymi:

  • tworzenie i edytowanie tabel;
  • bardziej zaawansowane tworzenie list;
  • opcja „wyszukaj i zastąp”;
  • dodawanie „niełamliwej” spacji;
  • sprawdzanie pisowni (działa również w języku polskim).

… i wiele innych. Wtyczka – jak zresztą niemal każdy opisywany tutaj dodatek – jest w pełni konfigurowalna, co pozwala ją dopasować do własnych potrzeb i przyzwyczajeń.

 

Może znacie jakieś inne, ciekawe wtyczki do WordPressa, których warto używać w codziennej pracy? Dajcie znać w komentarzach!

 

6 odpowiedzi

  1. Dodałabym do listy Shortcodes Ultimate. Pozwala zunifikować shortcodes, co pomaga np. przy częstej zmianie szablonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *