Video marketing ma niewątpliwie wiele zalet – pozwala łatwo trafić z przekazem do konkretnej grupy odbiorczej, buduje silną świadomość o marce wśród konsumentów i jest skutecznym oraz efektywnym sposobem na promowanie swoich produktów bądź usług. Do tego stale rośnie jego popularność – prawie 73% firm, które stosowały kiedykolwiek video marketing deklaruje, że w ciągu najbliższych lat zdecydowanie zwiększy budżet przeznaczony na te działania.

Wokół wszystkich strategii (szczególnie tych popularnych) z czasem narasta wiele nieprawdziwych informacji – tak samo jak pozycjonowanie, również video marketing otacza wiele mitów, które nie zawsze są zgodne z prawdą. Pora się z nimi rozprawić!

 

Video marketing wymaga dużych nakładów finansowych

Jest to mit, jednak tylko częściowo. Jeśli zdecydujemy się na produkcję wysokich jakościowo materiałów, z użyciem najlepszego sprzętu lub oprogramowania, a szczególnie jeśli zlecimy ich stworzenie zewnętrznej firmie, to nie ma co się oszukiwać – koszty będą wysokie.

Jednak biorąc pod uwagę fakt, że obecnie niemal każdy z nas posiada w kieszeni telefon, który potrafi nagrywać filmy w zadowalającej jakości (które niemal od razu – za pomocą tego samego urządzenia – można opublikować w mediach społecznościowych lub na YouTube), a dobre oświetlenie można uzyskać za pomocą tradycyjnych lamp lub nawet światła słonecznego, mit o wysokich kosztach video marketingu można łatwo obalić.

To, co jest najważniejsze dla widzów takiego materiału, to ciekawa i przydatna treść filmu. Rzecz jasna z czasem – w miarę rozwoju i poważniejszego wdrażania strategii wideo w swojej firmie – zakup dodatkowych akcesoriów będzie wskazany (np. mikrofon, specjalistyczne lampy, statywy, aparat lub kamera). Na początku jednak koszty tworzenia wideo można ograniczyć do minimum.

 

Tworzenie filmów jest trudne i czasochłonne

Kolejny popularny mit i ponownie tkwi w nim ziarno prawdy. Owszem – produkcja wideo potrafi zająć wiele czasu oraz wymaga pewnych umiejętności. Jednak czy zawsze musi tak być? Nagrywanie filmów telefonem lub najprostszą lustrzanką nie powinno sprawić nikomu problemu, a montaż to kwestia nauki podstawowych technik w programie do edycji, dzięki którym z powodzeniem uda się połączyć kilka fragmentów w zgrabnie wyglądającą całość.

 

Filmów wideo nie można pozycjonować

Dla osób, które mają podstawową wiedzę na temat SEO może wydawać się, że treści wideo są trudne lub nawet niemożliwe do wypozycjonowania. Najczęstsze pytanie bowiem brzmi: jak w materiale, który nie jest tekstem, zamieścić słowa kluczowe? Okazuje się, że filmy wideo jak najbardziej są możliwe do pozycjonowania, choć rzeczywiście nie wszystkie techniki można wykorzystać.

Wyszukiwarka Google nie wie, co znajduje się w treści filmu, stąd należy wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje np. serwis YouTube, aby dane wideo mogło znaleźć się wysoko w rankingu. Najważniejszy jest przede wszystkim tytuł i to w nim powinno znaleźć się najistotniejsze słowo kluczowe, dzięki któremu film będzie łatwiejszy w odszukaniu. Kolejny element to opis, który choć ma określony limit słów (więcej na ten temat można przeczytać tutaj), to jednak jest to kolejne miejsce, gdzie można zamieścić kilka fraz kluczowych.

To tylko najbardziej podstawowe wskazówki – więcej informacji można znaleźć w artykule na temat tego, jak pozycjonować filmy na YouTube, który dostępny jest na łamach naszego serwisu.

 

W przypadku wideo trudno jest mierzyć jego skuteczność

Serwis YouTube posiada wbudowane narzędzie do analityki wszystkich opublikowanych filmów. Dzięki niemu można przekonać się nie tylko o tym, ile osób obejrzało dany materiał, ale także jakie było ich zaangażowanie – to znaczy w jakim dokładnie momencie przestali je oglądać.

Statystyki pokazują również źródło, z którego oglądający trafił na nasz film i na jakim urządzeniu go zobaczył. Oprócz tego YouTube przedstawia też informacje o widzach – ich wiek oraz płeć.

YouTube pozwala też sprawdzić, ile osób kliknęło w link znajdujący się na karcie końcowej, dzięki czemu możliwe staje się mierzenie, jak wiele osób pobrało udostępniony w ten sposób materiał. Karty końcowe na YouTube to jeden ze sposobów na zwiększenie skuteczności materiałów filmowych publikowanych w tym serwisie.

Te informacje pozwalają nie tylko zmierzyć skuteczność filmów, ale stanowią też wiedzę na temat tego, co należy poprawić w przyszłości.

 

Filmy należy publikować wyłącznie na YouTube

Cały czas wspominamy o serwisie YouTube, należącym do firmy Google, jednak czy jest to jedyne miejsce, gdzie należy umieszczać swoje materiały wideo? Wręcz przeciwnie! W sieci istnieje wiele serwisów, które również skupiają się na filmach przesyłanych przez użytkowników – jak np. Vimeo. Z uwagi na popularność YouTube filmy mają ogromną konkurencję, „wybicie” się może być też znacznie trudniejsze.

Serwisy społecznościowe również pozwalają na publikowanie filmów bezpośrednio na swoich stronach (a nie poprzez udostępnienie we wpisie linka do wideo na YouTube), co nie tylko zwiększa ich widoczność oraz zasięg, ale też umożliwia śledzenie statystyk.

 

Najważniejsza jest liczba wyświetleń

Mit, z którym z pewnością spotkało się wielu marketerów – wyświetlenia są ważne, jednak tylko w przypadku, kiedy nasza działalność opiera się głównie na prowadzeniu kanału na YouTube, gdzie wskaźnik ten decyduje o kolejności wyświetlania filmów w wyszukiwarce czy w sekcji „polecane”. Wyświetlenia sprawiają też, że o wiele łatwiej zarabiać na reklamach, które umieszczane są w materiałach wideo lub zwrócić uwagę firm, które zainteresowane są współpracą.

Dla firm wyświetlenia filmów nie mają aż tak wielkiego znaczenia, bowiem liczy się to, aby materiał wideo nakierował oglądającego na określoną stronę lub dedykowany landing page i aby osoba ta stała się naszym klientem. Ważne jest zatem nie to, aby wideo zdobyło wielką popularność i tysiące wyświetleń, a to, by skutecznie zwiększało konwersję.

 

Podsumowanie

Wiedza na temat najpopularniejszych mitów dotyczących video marketingu i świadomość tego, że działania te wcale nie muszą być takie trudne oraz kosztowne, z pewnością sprawi, że o wiele więcej przedsiębiorców zdecyduje się na wdrożenie tej strategii również w swojej firmie. Jest to bowiem bardzo skuteczny sposób na promowanie swojego biznesu czy pokazanie wartości swojej firmy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *